Mat Pilates

Aletli Pilates derslerimizin içerisinde, ekipmanlı çalışmaya ön hazırlık aşamasında ve ihtiyacınıza yönelik çeşitli gerekliliklerde Mat Pilates egzersiz serisinden destek alıyoruz.

Aletli egzersizlerden farklı olarak sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanarak çalışılan mat serisi egzersizleriyle gücünüzü keşfetmenin muhteşem keyfini yaşayacaksınız!

Aletle yapılan egzersizlerde olduğu gibi Mat Pilates egzersizleri esnasında da eğitmenlerimiz ihtiyacınızın olduğu her an size gerekli destek ve yönlendirmeyi sağlamak için hazır olacaklar.

Gündelik yaşamın koşturmacası, teknoloji ile çalışma koşulları ve sağlıksız beslenme gibi unsurlarla gün geçtikçe daha fazla kişi stres, bel, boyun ve omuz ağrısı gibi nedenlerden şikayetçi olmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzları nedeniyle vücudumuz esnekliğini kaybettikçe bütün metabolizmamız bundan etkilenmekte. Ve kendimizi daha yorgun hissetmenin yanı sıra bağışıklığın düşmesi nedeniyle daha sık hastalık geçirme gibi olumsuzluklar da bununla birlikte gelmektedir. Bunlardan kurtulmanın en kolay ve en güzel yolu ise pilatesle tanışmaktan geçiyor. CoreLab pilates akademisi olarak aletli pilatesin yanı sıra mat pilates derslerimizle de birçok kişinin bu sıkıntılardan kurtulmasına yardımcı oluyoruz.

Mat Pilates Nedir?

Minder üzerinde ve grup çalışmaları ile yapılabilen egzersizler bütünü olarak tanımlayabileceğimiz mat pilates, her yaştan ve her cinsiyetten insanın rahatlıkla yapabileceği bir egzersizdir. 600’ün üzerinde hareket varyasyonu bulunan mat pilatesin temel amacı bedenin gelişimi de yardımcı olmak, beden kontrolünü sağlamak ve düzgün bir postür elde etmektir.

Mat Pilatesin Ortaya Çıkışı

Pilatesin ortaya çıkışı 20. Yüzyılın başlarına kadar gitmektedir. Alman Joseph Hubert Pilates aslında tüm bu pilates hareketlerini çocukluk döneminde geçirdiği bir hastalık sonucu bulmuştur. Astım ve romatizma hastası olan J. H. Pilates bulduğu hareketler dizisi ile kendi bedeninde yaşadığı tüm sorunları ortadan kaldırmayı başarmıştır. Bunun üzerine bu hareketlere daha fazla yoğunlaşarak modern dönemin esas problemlerinin yanlış nefes, yanlış duruş ve yanlış yaşam tarzı olduğunu düşünerek bu konuda çalışmaya devam etmiştir. Hareketler I. Dünya Savaşı döneminde yaralanan askerlerin tedavisinde de kullanılmıştır.

Bu şekilde egzersizlerin temel ilkelerinin belirlendiği hareketler halen pilates stüdyolarında uygulanmaktadır. Temel nefes alma tekniklerinin, konsantrasyon çalışmalarının ve core kaslarının çalışması temeli ile hareket eden mat pilates bugün birçok kişinin daha sağlıklı bir hayat tarzı kurmasına yardımcı olmaktadır.

X