Hamile Pilatesi

Formda ve zinde olmaya her zaman ihtiyaç duyarız. Hamilelikte pilates ve yoga gibi sporlar tam da bu ihtiyacına cevap verir. Unutma ki gebelik süreci zihinsel ve fiziksel bakımdan kendini güçlü tutman gereken bir dönem.

Peki, hamile pilatesi nasıl yapılır, ne tür faydalar sağlar? Merak ettiğin her şeyi anlattık!

Hamile pilatesi nedir?

Pilates genel anlamda vücudun güçlü, esnek ve dengeli olması için yapılan bir egzersiz. Hamile pilatesiyse, doğum anına en iyi şekilde hazırlanmak ve vücudunu doğru bir şekilde geliştirmek için yapabileceğin bir egzersiz türü. Prenatal pilates olarak da adlandırılıyor. Düzenli şekilde yaptığında vücudunun hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatlamasına ve güçlenmesine yardımcı oluyor.

Hamile pilatesine ne zaman başlamalı?

“Hamile pilatesi kaçıncı ayda başlar?” sorusu, anne adayları tarafından en merak edilen konular arasında. Uzman eğitmenlere göre daha önce egzersiz yapmadıysan, hamileliğinin ortalama 12. ve 16. haftaları arasında pilatese başlayabilirsin. Ama hamile yogasına ve pilatesine başlamadan önce doktorunun onayını alman gerekiyor.

Daha önce hiç pilates yapmamış biriysen son trimester’de pilatese başlayamazsın. Genel olarak hamileliğin 20. haftasından sonra da sırtüstü egzersizler tercih edilmiyor.

Haftada minimum 2 ders yapmanda fayda var ama en idealini sorarsan haftada 3 gün olduğunu söyleyebiliriz. Derslere düzenli bir şekilde devam etmen çok önemli. Egzersizlere günde 5 kereyle başlayıp yavaş yavaş 10’a çıkabilirsin.

Hamilelikten önce düzenli olarak egzersiz yapıp yapmadığın, pilatese ayırman gereken vakit için önem taşıyor. Eğer daha önce hiç hamile egzersizlerine vakit ayırmadıysan, 5 dakikalık seanslarla başlayıp ilerleyen haftalarda 30 dakikaya çıkabilirsin.

X